Lassacskán véget ér a hónap, és letelik a gyakorlatunk Tokyoban.
Úgy érzem itt az ideje, hogy az itteni egészségügyről és kórházi tapasztalatokról is beszámoljak.
Petivel egy hónapra érkeztünk, sebészeti gyakorlatot tölteni. 2 hét rekonstruktív és plasztikai sebészet, és két hét gasztroenterológiai, hasi sebészet jutott mindkettőnknek, felváltva.
![]() |
A kórház épülete, és az egyetem valahol mögötte, ami épp nem látszik. |
Első napunkon, miután az Oktatási Hivatalban megkaptuk a kitűzőnket és mágneskártyánkat (az ajtók 90%-át csak kártyával lehet kinyitni az egyetem épületében), Aya, a koordinátorunk és még pár lelkes segítője körbevezetett minket az épületkomplexumban.
Az egyetem egy 16 emeletes épületben foglal helyet ami a 2. és 6. emeleten van összekapcsolva a közvetlenül mellette elhelyezkedő kórházzal, ami pedig 18 emeletet számlál. Az egyetem jövőre tölti 100. születésnapját, és ennek tiszteletére még saját ásványvizespalackokat is készítettek. Már most lehet őket kapni a minden folyosón megtalálható automatákban! Amikor kérdésükre válaszolva elmondtuk, hogy mi két év múlva ünnepeljük a 650. mega-giga-billeniumot, akkor leesett az álluk.
Találkoztunk a dékánnal és a kórházigazgatóval is néhány perc erejéig, mindketten rendkívül örültek a 4 puttonyos Tokaji Aszúnak. A kórházigazgató meglátogatása előtt Aya szólt, hogy fogjam össze a hajam,mert egy kicsit mufurc az öreg. Összekötöttem lófarokba. Aya még így is ciccentett egyet hogy ez sem lesz elég konszolidált, úgyhogy gyorsan felcsavartam kontyba szőkés tincseimet. Pár nap múlva kaptunk egy emailt a kórházigazgatótól, hogy finom a bor, minden este élvezi lefekvés előtt....
A bor átadásának pillanata. |
![]() |
A plasztikai sebészeti csapat |
Plasztikai és Rekonstruktív Sebészet
Én a plasztikai sebészeti osztályon kezdtem, Dr. Prof. Matzumura kezei alá lettem beosztva. Mindennapos teendőim általában kimerülnek a reggeli vizitek, sebkötözés, műtőben való ácsorgás feladatköreiben. Sajnos nem nagyon tudunk olyat csinálni amit otthon még nem tehettünk volna meg. Egyetlen eset kivételével, amikor is első nap délutánján egy arcidegbénulás miatt bekövetkezett arcizompetyhüdtséget megoldó műtéten vettem részt. A combizom izomhártyájából kivágtak egy 12 cm hosszú szalagnak megfelelő darabot, majd az arcizomzat szájzug végéhez rögzítették. Az arc bőre és felületesebb izomrétegek alatt végigvezetve a szalagot, az izom fültő végi részéhez varrva, meghúzva azt az arc visszanyerte tónusát. Tehát visszatérve az én teendőmre : az 'izomhártya-szalag' kivételének helyét kellett összevarrnom. Felületesen is. A mélyben szövetközben varrtam már, de bőrt, aminek hege lesz és látszik egy életen át, még nem...
A műtőben egy fickó megkérdezte: tudok-e varrni? Én egy semleges "már varrtam életemben' válasszal hárítottam. Egyet sem pislogtam már bemosakodva álltam, tűfogóval és csipesszel a kezemben egy japán teste felett, még nem teljesen magamhoz térve az időeltolódásból. Igyekeztem legjobb tudásom szerint, feszülésmentes csomókkal összevarrni a sebet. Nem csinálhattam olyan rosszul mert meg lettem dicsérve és a művelet befejeztével bekötötték a sebet és megköszönték a segítségem szakadatlan hajlongások közepette.
![]() |
Műtőfolyosó, 18 műtővel. Egymás mellett van az idegsebészet, az ortopédia, az egyikben szemműtét folyik, mellette pedig hasnyálmirigy-operáció |
![]() |
Fárasztóak még a műtős segédeknek is a 8 órás műtétek. Ő szegény bebólintott. De csak "powernap", bárhol képesek 2-3 percre elaludni, és így gyűjtögetik napközben az energiát. |
A rezidensek, akikkel egy csapatban vagyok, a derekamig érnek, így kicsit Gulliver Liliputban érzésem van minden nap. Kedvencem, amikor átötözök 'sebészruhába' (tudjátok, az a zöld). L-es méretet keresek, megtalálom. Felveszem. Háááát... jó hogy nem reccsen. Ez biztosítja, hogy tutira le se merjek ülni a műtőben, még ha sziklából vannak már a lábaim a fáradtságtól, akkor sem... Tuti szétrepedne. Bokalengetős style-ban nyomom a műtőkben. Valamelyik nap felcsillant a szemem mert megláttam, hogy van LL és XL méret is. Na! Végre! Erre vártam mindvégig! Felvettem és csalódnom kellett, mert csak szélességében nőtt a méret, hosszában viszont nem oldotta meg a helyzetet.
Ha már a ruházatnál tartunk : nagyon furcsának találom, hogy a műtőben mezítláb, műanyag papucsokban vannak az orvosok és asszisztensek. Magyarországon a műtős zsilipben szintén átveszi az ember a cipőt, de azok inkább klumpaszerűek, és nem mezítláb van benne az ember... Nem tudom, csak elképzeltem hogy leesik egy szike vagy bármi, és beleáll az ember lábába - és kész a sérülés.
A kórházban nem sok, vagy nem számottevő különbség fedezhető fel : a folyosókat mindenhol szőnyeg borítja. A betegszobákat is. Petivel ezen sokat tanakodtunk, nem tudtuk megfejteni egyenlőre, hogy ez miért jobb. Otthonos érzést kelt, ezt beismerem, de hogy takarítják fel azt a sokféle testnedvet, vért és egyebet, ami egy kórházban a padlón szokott kikötni?... Nagyon vicces, ahogy a takarítók kis festőhengerszerűséggel, ami ragacsos, tehát tulajdonképpen egy teleszkópos ruhaszösztelenítővel tisztogatják a 18 emelet szőnyegeit....
A 8-adik emelet más mint a többi. Többször is viziteltünk ott, és a rezidenseim azt mondták : 'special floor' - egy speciális emelet ez a nyolcadik. Kérdeztem, hogy pszichiátriai betegek vannak itt? Súlyos betegek? Mitől lehet speciális... Nem tudták elmagyarázni. Egy héttel később, amikor már Peti volt a rekonstruktív sebészeten, derült ki, hogy ez VIP betegeknek van fenntartva, egyedül vannak nagy és nagyon szép szobákban.
Egyik nap a reggeli viziten szembesültem szemérmességük netovábbjával. Mellrákon átesett, műtött hölgyet vizsgált a professzor úr, és a vizsgálatot egyedül végezte, behúzott függönyök mögött. Azon kívül aki műtötte, más nem láthatja a beteg fedetlen mellkasát. Arra a kérdésemre, hogy (mivel plasztikai és rekonstrukciós sebészeten vagyok) gyakran használnak-e szilikonimplantátumot, hőbörögve, felháborodva válaszolt a tutorom miszerint itt nem végeznek mellnagyobbító műtéteket. Szilikont csakis rekonstrukcióra használnak.
Szerintem mindenki ismeri azt az érzést, amikor hangosan hahotázna az ember, de olyan helyzetben van, ahol egyszerűen csak nem lehet - és ettől még jobban kitörne a nevetés. Ekkor ha a másikra ránézünk, és neadjisten még osztja is a véleményünk, illetve ő is alig tudja már visszatartani, akkor mindketten halálra vannak ítélve. Ránéztem Petire, és köhögések közepette (még jó, hogy múlt héten köhécseltem és megjegyezték, hogy biztos megfáztam a műtőben) kisiettem a műtőből. Petit bennhagytam az égő pokolban. 1 perc múlva ő is kijött, mert ahogy mondta, újrakezdődött a szám csipogó része és már nem bírta. Párszor megkíséreltünk visszamenni, de inkább bementem a másik - üres- műtőbe, hogy hangosan kinevessem magam. Gyorsan erőltetett légzéssel lenyugtattuk magunkat, és én megpróbáltam visszasomfordálni, de az ajtóban a csipogás (mintha csak arra várt volna, hogy megérkezzek) újra átfordult " Aaaaaarooooo haaaaaaaaaaa" 50 éves dohányzó, szenvedő férfi hörgésébe. Ez így ment még egy darabig. Mire eltelt a szám (7 perc hosszú volt, csak azt bánom, hogy nem rögzítettem a telefonommal - Shazam) lenyugodtunk, de továbbra sem tudtunk egymásra nézni, mert akkor tuti leszakad a nevetéstől a maszk az arcomról.
Gasztroenterológiai sebészet
A hasi sebészeten Dr. Kazumatára lettünk bízva, aki korára való tekintettel már csak felügyeli a műtéteket, illetve laparoszkópiát még ő is végez, mert abban ő a király. Nem nagyon foglalkozott vele, hogy ott vagyok-e vagy sem, ezért abban a két hétben szabadabb lábra voltam eresztve, Ami nagyon furcsa náluk, hogy egy-egy bélműtét 8-9-10 órás!!! Magyarországon maximum az idegsebészeten találkozhatunk ilyen hosszúságú műtétekkel. Egy bélrezekció, vastagbél tumor műtét maximálisan 2 óra hosszan tart, komplikációk esetén 3 órára húzódik el. Bélműtéteket is képesek laparoscopiával végezni, ami szerintem csak egyszerűen logikátlan. Egyszerre használják a laparoscopiát és az endoszkópiát. Ilyen magyar kórházban még nem láttam. A műtőben 3 dimenziós CT mutatja az érintett területet.
Lenyűgöző felbontású képernyőkön követhetjük az eseményeket, ha már angolul nem tudnak és magyarázat híján csak nézni tudunk. Egyszer két műtét közti szünetben sétáltam a műtősfolyosón, és egy másik műtőbe bekukkantva láttam, hogy éppen altatták a beteget, de az aneszteziológus az ajtónak dőlve játszott a telefonján. Nem is lepődtem meg, hogy az egy színes, szerepjátékos, fantáziavilágban játszódó, varázslós stratégiai játék volt... Ezek soha nem állnak le. Alig tudom komolyan venni azt az orvost, aki egy-egy orvosi kifejezés lefordításakor előkapja a telefonját, és azon McDonalds-os sültkrumpli alakú bazinagy műanyag tok van... Orvosi kifejezés lefordítása - ezt nem hagyhatom szó nélkül. A japánok minden orvosi szót japánul tanulnak, a nemzetközi latinalapú rendszer helyett. Egy egész intézmény működik csak azért, hogy az általuk írt cikkeket érthető, orvosilag és nyelvtanilag helyes változatra fordítsák le.
Két műtét közötti szabadidőmben gasztroenterológiai érdeklődésemre hagyatkozva meglátogattam az endoszkópia-centrumot. 10 endoszkópos szoba van az emeleten egymás mellett és mindegyikben (megszámoltam!!!!) Egyenként 20 eszköz lóg a falról. Az endoszkópok vastagsága fele az otthon megszokottnak, hiszen ők is olyan aprócskák... Végeznek ESD-t és EMR-t (endoscopic submucosal dissection, endoscopic mucosal resection) amit Magyarországon még nem csinálnak, ez tulajdonképpen lehetővé teszi az endoszkópos, intraluminális műtétet - vagyis a tükrözéskor a bélben belülről műtenek, anélkül, hogy fel kéne nyitni hozzá az ember hasát. Számos különböző festést is használnak endoszkópia közben, ami segít elkülöníteni a kóros és nem kóros területeket. Ez otthon még csak álom.
Nagyon meglepődtem amikor láttam, hogy az orvosok illetve a 45 kilós nővérkék tolják a betegeket a vizsgálatokra. Olyan hogy beteghordófiú, itt nem létezik. A beteg ha problémája van, megnyomja a nővérhívót és a nővérpultban Für Elise zenéje szól.
Általános tudnivalók
Ez egy privát egyetem. Ez azt jelenti, hogy a többi egyetemen is fizetni kell az oktatásért, de itt még többet. Egy félév 4 millió forintnyi értékű yenbe kerül. Az itt tanuló diákok mint tehetős családból származnak, akik családja már kórházakat illetve klinikákat birtokol, generációk óta. Ezért itt nincs olyan, akiből ne válna végül orvos. Mindenki átmegy, előbb utóbb a vizsgán. Hogy milyen orvosok lesznek belőlük, az már más kérdés.
Azért is, mert itt van egy szabály: "no-touch rule". A diákok nem érinthetik meg a beteget, nem járnak sztetoszkóppal, még a ruhán keresztül sem vizsgálják meg a szívverést. Simán elvégzik a 6 évet úgy, hogy nem vizsgálnak beteget, nem böknek vénát. Az összes vizsgájuk írásbeli. Multiple-choice, többszörös választós azaz nem kifejtős kérdésekre kell helyesen karikázniuk a választ. Arra a kérdésre, miszerint a gyakorlati dolgokat hogy sajátítják el, azt a választ kaptam, hogy van egy gyakorlati vizsgájuk, ahol a vizsga 20%-át betegvizsgálat, 80%-át gyakorlati kérdésekből összeállított kérdőív teszi ki. Ez még hagyján, de a rezidensek sem csinálnak semmit. 6 év egyetem után 2 év kötelező rotációs gyakorlat következik, akkor már rezidensnek hívják őket, majd még 3 év a szakorvosjelölt időszak. A másodéves rezidens, aki ott áll mellettem, néha bemosakodva,néha nem, még egy öltést sem rak be. Illetve egyszer próbálkozott szegény, de annyira remegett a keze az egyszerű csomós öltésekkor, hogy inkább elvették tőle. Hát így nem csodálom, 8 éve tanulja a dolgokat de még soha semmit nem csinálhatott. Ezt az érintést megtagadó kormányrendeletet nemrég oldották fel, remélhetőleg a jövő orvosgeneráció már gyakorlatiasabb oktatásban és jobb angol képzésben részesül.
Az egészségügyi ellátás nem ingyenes. A társadalombiztosítás a jövedelem maximálisan 4,1%-ot tehet ki. Ez fedezi a beavatkozások költségeinek 66%-át. A fennmaradó egyharmad részt a beteg maga fizeti ki. A kórházban minden beteg egy karkötőchipet kap, amit minden vizsgálatkor és beavatkozáskor beregisztrálnak a vonalkód alapján. Amikor elhagyja a kórházat, a kicsekkolóablaknál elveszik a karkötőt és a beteg kifizeti a ráeső összeget és akkor kimehet a kapun. Az összeget természetesen nem egetverőek az itteni fizetésekhez viszonyítva.
![]() |
kinőttem a nadrágom. |
A kórházban nem sok, vagy nem számottevő különbség fedezhető fel : a folyosókat mindenhol szőnyeg borítja. A betegszobákat is. Petivel ezen sokat tanakodtunk, nem tudtuk megfejteni egyenlőre, hogy ez miért jobb. Otthonos érzést kelt, ezt beismerem, de hogy takarítják fel azt a sokféle testnedvet, vért és egyebet, ami egy kórházban a padlón szokott kikötni?... Nagyon vicces, ahogy a takarítók kis festőhengerszerűséggel, ami ragacsos, tehát tulajdonképpen egy teleszkópos ruhaszösztelenítővel tisztogatják a 18 emelet szőnyegeit....
![]() |
kórházfolyosó, szőnyeggel |
A legfontosabb különbség nem is a technikai különlegességekben, hanem az eszközellátottságban fedezhető fel. Itt nincs olyan, hogy valami nincs! Az operációs blokkban 18 műtő található, egy kupacban. Ezen kívül még legalább 5 műtő van a földszinten sürgősségi, baleseti eseteknek fenntartva. Minden műtőben legalább 3, egyenként másfél négyzetméteres kijelzőn követhetjük az eseményeket, amelyeket a műtőslámpába épített kamera rögzít. Otthon a laparoszkópiás műtéteknél (amikor nem nyitják fel a hasat hanem 3-4 bemetszésen kamerát illetve operációs eszközöket helyeznek a hasüregbe és azzal műtenek) a kijelző leginkább egy kockatévéhez hasonlít (hivatalos neve katódsugár csöves TV), amelynek képfelbontása össze nem hasonlítható az itteni HD minőséggel.
A betegek 6-os szobákban vannak elhelyezve, és az ágyakat 3 oldalról függöny veszi körbe. A magasabb emeleteken lévő szobákban már egész pöpec a kilátás.![]() |
beteg-"szobák" |
A 8-adik emelet más mint a többi. Többször is viziteltünk ott, és a rezidenseim azt mondták : 'special floor' - egy speciális emelet ez a nyolcadik. Kérdeztem, hogy pszichiátriai betegek vannak itt? Súlyos betegek? Mitől lehet speciális... Nem tudták elmagyarázni. Egy héttel később, amikor már Peti volt a rekonstruktív sebészeten, derült ki, hogy ez VIP betegeknek van fenntartva, egyedül vannak nagy és nagyon szép szobákban.
Egyik nap a reggeli viziten szembesültem szemérmességük netovábbjával. Mellrákon átesett, műtött hölgyet vizsgált a professzor úr, és a vizsgálatot egyedül végezte, behúzott függönyök mögött. Azon kívül aki műtötte, más nem láthatja a beteg fedetlen mellkasát. Arra a kérdésemre, hogy (mivel plasztikai és rekonstrukciós sebészeten vagyok) gyakran használnak-e szilikonimplantátumot, hőbörögve, felháborodva válaszolt a tutorom miszerint itt nem végeznek mellnagyobbító műtéteket. Szilikont csakis rekonstrukcióra használnak.
![]() |
10. emeleti szobából a kilátás. Ha tiszta az idő, ellátni a Fuji-ig... |
Míg délelőtt némán a műtőben állunk, délután legtöbbször minor műtéteken veszünk részt. Minor műtét azt jelenti, hogy a beteget nem altatják ( elalszik az magától az asztalon), hanem helyi érzéstelenítésben, kisműtőben végzik a beavatkozást. Mivel naponta 5 zsírcsomóeltávolítást látok különböző testrészekről, kitaláltam, hogy az ázsiai népeknek elég magas a koleszterinszintje. De náluk nem koszorúérbetegségben, stroke-ban vagy egyéb érelváltozásban nyilvánul meg, hanem a fölösleges zsír egyszerűen egy kupacban összegyűlik a bőr alatt. Ami azért mégiscsak jobb, mert egykettőre kivágható.
A kisműtőben is átöltözünk, viszont ott saját cipőnket kell megtartanunk (???) és így elég hülyén éreztem magam zöld műtősruhában és Venturini bakancsban... A kisműtőben történt egyszer, amikor már Peti volt oda beosztva, de nekem épp nem volt műtétem, ezért szolidaritásból csatlakoztam hozzá. És hát mégis könnyebb úgy elviselni az angoltalanságot, ha ott ül veled valaki. A műtőkben általában mindenhol szól a zene. Itt is, egy Ipodról kis hangfallal ment a muzsika. Próbáltunk a végtelenül elnyújtott varrásra koncentrálni - van, amikor 5-6-szor is kiveszik majd újrarakják az öltéseket - egyébként csak csomós, egyszerű öltéseket használnak, sem tovafutó, sen Donáti itt nem fordul elő), amikor megütötte a fülünket a zene. Nem biztos, hogy zenének lehet nevezni : egy 5 éves kislány hangszínén csipogott valami nő, alatta bárgyú, tipikus japán műanyag (képzeletemben szivárványszínű - nem vagyok szinesztéziás, de szerintem mindenki el tudja képzelni, mire gondolok) zenével. Ezzel nem is lett volna nagy baj, de egy másodperccel később, hirtelen, kőkemény hörgés, reszelés, muzikalitást minden szinten mellőző halálmetál "zene" hangzott fel. Annyira megrökönyödtem, hogy majdnem kirobbant a nevetés. Még jó, hogy maszk mögött volt elrejtve az arcom, de már kezdtem vörösödni. Köhögéssel lepleztem meglepettségem. Közben háttérben folyt tovább a kisműtét zavartalanul.![]() |
Napi outfit: műtősruha bokacsizmával |
Szerintem mindenki ismeri azt az érzést, amikor hangosan hahotázna az ember, de olyan helyzetben van, ahol egyszerűen csak nem lehet - és ettől még jobban kitörne a nevetés. Ekkor ha a másikra ránézünk, és neadjisten még osztja is a véleményünk, illetve ő is alig tudja már visszatartani, akkor mindketten halálra vannak ítélve. Ránéztem Petire, és köhögések közepette (még jó, hogy múlt héten köhécseltem és megjegyezték, hogy biztos megfáztam a műtőben) kisiettem a műtőből. Petit bennhagytam az égő pokolban. 1 perc múlva ő is kijött, mert ahogy mondta, újrakezdődött a szám csipogó része és már nem bírta. Párszor megkíséreltünk visszamenni, de inkább bementem a másik - üres- műtőbe, hogy hangosan kinevessem magam. Gyorsan erőltetett légzéssel lenyugtattuk magunkat, és én megpróbáltam visszasomfordálni, de az ajtóban a csipogás (mintha csak arra várt volna, hogy megérkezzek) újra átfordult " Aaaaaarooooo haaaaaaaaaaa" 50 éves dohányzó, szenvedő férfi hörgésébe. Ez így ment még egy darabig. Mire eltelt a szám (7 perc hosszú volt, csak azt bánom, hogy nem rögzítettem a telefonommal - Shazam) lenyugodtunk, de továbbra sem tudtunk egymásra nézni, mert akkor tuti leszakad a nevetéstől a maszk az arcomról.
![]() |
Egy kis laparoszkópia |
A hasi sebészeten Dr. Kazumatára lettünk bízva, aki korára való tekintettel már csak felügyeli a műtéteket, illetve laparoszkópiát még ő is végez, mert abban ő a király. Nem nagyon foglalkozott vele, hogy ott vagyok-e vagy sem, ezért abban a két hétben szabadabb lábra voltam eresztve, Ami nagyon furcsa náluk, hogy egy-egy bélműtét 8-9-10 órás!!! Magyarországon maximum az idegsebészeten találkozhatunk ilyen hosszúságú műtétekkel. Egy bélrezekció, vastagbél tumor műtét maximálisan 2 óra hosszan tart, komplikációk esetén 3 órára húzódik el. Bélműtéteket is képesek laparoscopiával végezni, ami szerintem csak egyszerűen logikátlan. Egyszerre használják a laparoscopiát és az endoszkópiát. Ilyen magyar kórházban még nem láttam. A műtőben 3 dimenziós CT mutatja az érintett területet.
![]() |
Dr. Kazumata, kis aranyos, úgy örült a Légből kapott Pécs könyvnek |
![]() |
Amíg a beteg el nem alszik, valamivel múlatni kell az időt... |
Nagyon meglepődtem amikor láttam, hogy az orvosok illetve a 45 kilós nővérkék tolják a betegeket a vizsgálatokra. Olyan hogy beteghordófiú, itt nem létezik. A beteg ha problémája van, megnyomja a nővérhívót és a nővérpultban Für Elise zenéje szól.
![]() |
kihelyezett vérnyomásmérő |
Ez egy privát egyetem. Ez azt jelenti, hogy a többi egyetemen is fizetni kell az oktatásért, de itt még többet. Egy félév 4 millió forintnyi értékű yenbe kerül. Az itt tanuló diákok mint tehetős családból származnak, akik családja már kórházakat illetve klinikákat birtokol, generációk óta. Ezért itt nincs olyan, akiből ne válna végül orvos. Mindenki átmegy, előbb utóbb a vizsgán. Hogy milyen orvosok lesznek belőlük, az már más kérdés.
Azért is, mert itt van egy szabály: "no-touch rule". A diákok nem érinthetik meg a beteget, nem járnak sztetoszkóppal, még a ruhán keresztül sem vizsgálják meg a szívverést. Simán elvégzik a 6 évet úgy, hogy nem vizsgálnak beteget, nem böknek vénát. Az összes vizsgájuk írásbeli. Multiple-choice, többszörös választós azaz nem kifejtős kérdésekre kell helyesen karikázniuk a választ. Arra a kérdésre, miszerint a gyakorlati dolgokat hogy sajátítják el, azt a választ kaptam, hogy van egy gyakorlati vizsgájuk, ahol a vizsga 20%-át betegvizsgálat, 80%-át gyakorlati kérdésekből összeállított kérdőív teszi ki. Ez még hagyján, de a rezidensek sem csinálnak semmit. 6 év egyetem után 2 év kötelező rotációs gyakorlat következik, akkor már rezidensnek hívják őket, majd még 3 év a szakorvosjelölt időszak. A másodéves rezidens, aki ott áll mellettem, néha bemosakodva,néha nem, még egy öltést sem rak be. Illetve egyszer próbálkozott szegény, de annyira remegett a keze az egyszerű csomós öltésekkor, hogy inkább elvették tőle. Hát így nem csodálom, 8 éve tanulja a dolgokat de még soha semmit nem csinálhatott. Ezt az érintést megtagadó kormányrendeletet nemrég oldották fel, remélhetőleg a jövő orvosgeneráció már gyakorlatiasabb oktatásban és jobb angol képzésben részesül.
Az egészségügyi ellátás nem ingyenes. A társadalombiztosítás a jövedelem maximálisan 4,1%-ot tehet ki. Ez fedezi a beavatkozások költségeinek 66%-át. A fennmaradó egyharmad részt a beteg maga fizeti ki. A kórházban minden beteg egy karkötőchipet kap, amit minden vizsgálatkor és beavatkozáskor beregisztrálnak a vonalkód alapján. Amikor elhagyja a kórházat, a kicsekkolóablaknál elveszik a karkötőt és a beteg kifizeti a ráeső összeget és akkor kimehet a kapun. Az összeget természetesen nem egetverőek az itteni fizetésekhez viszonyítva.
![]() |
Helyes köpenyviselésre felhívó plakát |
Az orvosi szobákhoz és öltözőkhöz tartozó kódlapon a számok sorrendje minden alkalommal más, így nem lehet kitalálni a gombkombinációt az alapján, hogy melyik billentyűk koptak le a legjobban... A betegeknek (és az orvosoknak) nem kell pénzt tartaniuk maguknál, mert kis mágneskártyára összegeket feltöltve biztonságosan vásárolhatnak és ebédelhetnek a kórházban.
A számítógépes adminisztrációs rendszerben egy oldalon használják mind a három féle írásjelet. A betegek adatlapjainak megnyitásakor kis ikonok (animefigurák?) mutatják, hogy milyen a beteg : kis bottal járó bácsika, két copfba fogott hajú kislány pokémonplüssel a kezében, vagy szoptatós anyuka karonülő csecsemővel. Így az orvos már akkor is tudja, milyen beteggel lesz dolga, ha el sem olvassa a kartont. ... No comment.
Őrültek ezek a japánok, minél többet vagyok itt, annál nyilvánvalóbb. Technikai ördöngősségeket nem nagyon láttam itt, azzal nem nyűgöztek le, de technikai ellátottságuk nem viszonyítható a magyar állapotokhoz. A magyar orvosokat tárgyi tudásuk miatt nagyobbra tartom (bár természetesen ez csak egy felületes bekukkantás volt az itteni rendszerbe), mert nálunk ha elromlik a CT, akkor más differenciáldiagnosztikai eszközzel és saját kútfőből kell megoldani az esetet. Itt mindenre van valamilyen automatizált dolog vagy gépezet, kicsit megfosztva őket a gondolkodás kényszerétől.
![]() |
Hello Kitty vásár az ebédlőnél. És igen, az orvosok veszik őket. |
Ámen. És Arigato Gozaimaaaaaaaaas!
![]() |
Mágnes- és névkártyám. Eszter-san vagyok! |